Info o zawodach od IALC

Pismo z IALC odnośnie zawodów drwali, a dokładnie Mistrzostw Świata, które miały odbyć się w Serbii. Przy okazji trochę także o sytuacji z zawodnikami z Rosji i Białorusi.

 

Drodzy Członkowie,

pandemia koronawirusa przez długi czas zajmowała nas wszystkich, co było bardzo wymagające. Teraz, kiedy sytuacja na całym świecie trochę się uspokoiła, powoli wracamy do normalności. Po długich debatach 18 lutego 2022 roku serbska organizacja narodowa postanowiła nie odkładać ponownie WLC, jak wcześniej planował narodowy komitet olimpijski. Zaplanowano, że WLC odbędzie się we wrześniu br. w Serbii.

Od 24 lutego br. stajemy w obliczu nowej katastrofy, której nikt się nie spodziewał, czyli konfliktu między Rosją a Ukrainą. Martwi nas to, co się teraz dzieje na świecie w XXI wieku. Pierwsze prorosyjskie demonstracje miały miejsce w zeszłym tygodniu w Belgradzie. Gospodarz wydarzenia – Serbia jest strategicznym partnerem Rosji. Tamtejsze media i komentatorzy polityki zagranicznej są w przeważającej mierze po stronie Rosji, podobnie jak większość Serbów. Ostatecznie Serbia jest bardzo uzależniona od tego kraju. Ponadto od przeszło dwóch tygodni nie otrzymaliśmy od Serbii odpowiedzi na nasze zapytania w sprawie organizacji WLC, a niestety czasu jest niewiele. Przypominamy, że jako IALC jesteśmy politycznie neutralni, ale w tych warunkach nikt nie jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwa uczestników, sędziów i kibiców podczas WLC. Biorąc pod uwagę powyższe, zachodzi duże prawdopodobieństwo, że wydarzenie nie zostanie przeprowadzone w bezpieczny i prawidłowy sposób. Wszyscy jesteśmy zgodni co do tego, że organizacja WLC w obecnych warunkach jest obarczona wysokim ryzykiem, dlatego zarząd odrzuca przeprowadzenie WLC w Serbii w 2022 roku. Uprzejmie prosimy o przesłanie Waszych opinii na ten temat do 14 marca.

W związku z obecnym konfliktem niektóre kraje już zwróciły się do nas z apelem, by usunąć Rosję i Białoruś z IALC. W zeszłym tygodniu IOC wydało również rekomendację dla wszystkich światowych federacji i organizatorów imprez sportowych, by wykluczyć do odwołania udział rosyjskich i białoruskich sportowców w zawodach ze względu na inwazję Rosji na Ukrainę. Zarząd omówił ten temat i doszedł do wniosku, że na razie nie wykluczy Rosji i Białorusi z IALC, ale nie da im pozwolenia na start w WLC, dopóki konflikt się nie zakończy. Również prosimy o przedstawienie swojej opinii w tej kwestii do 14 marca.

Jednocześnie zarząd stara się znaleźć alternatywne rozwiązanie dla WLC 2022. Wówczas uczestnicy musieliby sami zadbać o zakwaterowanie i inne kwestie związane z pobytem. Warunkiem jest jednak to, że szybko musielibyśmy znaleźć innego organizatora wydarzenia, który byłby w stanie przygotować WLC w tak krótkim czasie. Czas nagli, do końca marca trzeba podjąć decyzję. Jednak trzeba wziąć pod uwagę fakt, że nawet gdyby udało się ustalić taką zmianę, to nie wszystkie kraje wezmą udział w WLC, a możliwość organizacji WLC jest nadal wątpliwa.

Leave a comment